Mr.Ferda

Výpočetní a komunikační technika a jiné šílenosti ....
czfonty.sis  156.68kB
Čeština a Mobipocket Reader

Pro čtení knih v různých kódováních v Mobipocket Readeru můžete potřebovat nainstalovat na své zařízení jiný font.

Pokud budete na zařízení se základním kódováním Unicode chtít číst e-knihu v kódování Windows-1250, musíte si nainstalovat jiný font. Vyhovuje jakýkoliv TrueType font ze "starších Windows", tedy nejvýše Windows 95. Zde přítomné fonty ještě nepodporovaly Unicode a byly tedy určeny pro konkrétní kódování, v českých Windows to bylo kódování Windows-1250.

Při instalaci fontů postupujte podle pokynů v příručce ke svému zařízení. Po instalaci zbývá vybrat v Mobipocket Readeru příslušný font a všechno by mělo být v pořádku.
POZOR! Po nainstalování fontu je dobré (a někdy i nutné) provést reset!

Postup pro MS Windows: uvedené české fonty zkopírujte do adresáře C:\WINDOWS\FONTS nebo přes Ovládací panely a pak jeden z nich vyberte v Readeru - jejich jména jsou 'Georgia CZ' a 'Verdana CZ'. Stiskem tlačítka Apply se vybraný font použije.


mobireader.series90.1_v5.2.sis  738.66kB
Prohlížeč elektronických knih a dokumentů s možností stahování novinek a zpráv.


Velmi komfortní program. Kromě mobilní aplikace má i poměrně komfortní desktopovou aplikaci pro MS Windows, ta toho umí o hodně více - např. veškeré konverze (importy nejen z Wordu nebo PDF), stahování RSS kanálů a podobně. Pokud máte na PC jako operační systém Windows, bude se vám moc líbit. Jinak si s Mobipocketem neužijete tolik zábavy - je to prostě něco jako iTunes.
Navíc si můžete vytvářet vlastní e-knihy - na stránkách Mobipocket.com je k dispozici aplikace pro tvorbu knih ve formátu Mobipocket.


Podporované formáty - mobilní aplikace: Mob Unicode, PalmDoc (bez diakritiky nebo je nutno použít jiný font).


PalmDoc (soubory PDB)


PalmDoc je nejstarším formátem v naší nabídce. Pochází z éry, kdy mít PDA znamenalo mít Pilot nebo PalmPilot, tedy ta nejstarší zařízení s PalmOS. Soubor v tomto formátu může obsahovat pouze čistý text bez jakýchkoliv okras - něco jako na počítači formát TXT.


Výhodou tohoto formátu je podpora skoro na všech myslitelných zařízeních - jeho specifikace je veřejná a při své jednoduchosti skutečně neklade žádné překážky.
Velkou nevýhodou tohoto formátu je, že nemůže obsahovat znaky v kódování Unicode, zůstává omezen na "stará" kódování. Pro češtinu to bohužel znamená minimálně dvě možnosti, a to ISO-8859-2 nebo Windows-1250 (ostatní kódování se už prakticky nepoužívají).


Vzhledem k tomu, že v minulosti existovala podpora pouze pro Windows, jsou všechny naše e-knihy v tomto formátu vytvořeny v kódování Windows-1250.


Mobipocket (soubory PRC)


Mob formát je podstatně lepší, umožňuje totiž do e-knihy přidat informace o nadpisech, kapitolách, typech písma... a umožňuje vytvářet e-knihy jak ve starších kódováních, tak v Unicode. Dal by se připodobnit k formátu HTML.


Výhodou tohoto formátu je právě možnost přidat informace, které zlepší orientaci v e-knize. Změna písma (skloněné, tučné), nadpisy, dokonce lze vygenerovat obsahy. Za pomoci software pro MS Windows lze navíc vytvářet i specifické typy dokumentů, jako jsou kvízy, kalkulačky, slovníky, konvertovat RSS kanály a dokonce vytvářet i jakési primitivní databáze. Navíc aplikace na čtení dokumentů v tomto formátu existuje alespoň pro ty nejrozšířenější platformy - PalmOS, Symbian, Windows Mobile a v poslední beta verzi také Blackberry.
Bohužel i tento formát má nevýhody. Největší nevýhodou je, že aplikace na čtení v mobilních zařízeních příliš mnoho spoléhá na aplikaci pro MS Windows. Ta např. zpracovává RSS kanály tak, aby bylo možno je číst na mobilním zařízení. Bez Windows si tedy mnoho z funkcí Mobipocket Readeru nevychutnáte. Přestože je specifikace formátu otevřená, neexistuje pro něj jiná aplikace na čtení ani na vytváření.


Soubory v tomto formátu zveřejňujeme v kódování Windows-1250, ale mnoho z nich už jsme převedli do Unicode. Mobipocket Reader neumí pracovat s kódováním souborů, takže pro čtení souboru v jiném kódování je nutno nastavit jiné písmo.


 


Literaturu je možno stahovat zdarma mimo jiné na www.palmknihy.cz

PDF+.sis  712.2kB
Velmi užitečná aplikace umožňující zobrazení dokumentů v tomto formátu ve velmi zajímavém rozlišení 640x320 velkého displaye.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one